AKTIVISTI UDRUŽENJA U POSJETI SREDNJOVJEKOVNOM GRADU BORAČ
Dana 16.03.2019. godine smo proveli 5-6 nezaboravnih sati na ostacima srednjovjekovnog grada Borač kraj Mesića/Varošišta. Vrijeme je bilo sunčano, blagi povjetarac je raznosio mirise tek procvalog planinskog cvijeća.
Iz današnjih ostataka grada, vidljivo je da se radilo o impozantnom prostoru i brojnim građevinama, sa kamenim zidovima, utvrđenjima, terasama, brojnim prolazima, stepeništima koja povezuju sve te cjeline. Prirodne litice i visoke stijene gotovo sa svih strana onemogućavaju pristup, a tamo gdje bi se i moglo prići, postoje visoki kameni zidovi, debeli i do dva metra. Grad je zaista bio izvanredno utvrđen sa mogućim prilazom samo sa jedne strane.
Grad Borač je bio prijestoni grad srednjovjekovne države Zemlja Pavlovića, koga je ta porodica podigla, zajedno sa brojnim drugim nastambama i utvrđenjima u širem okruženju. U zenitu svoje vladavine, Pavloivći su pod kontrolom držali teritoriju od rijeke Save do Konavala kraj Dubrovnika.
Današnji ostaci i raspoloživa literatura, a istraživanja bi svakako trebalo nastaviti na naučnoj osnovi, govore da se radilo o modernoj srednjovjekovnoj državi sa svim obilježjima modernih država iz tog perioda.
Boravkom na ostacima grada Borač, na liticama i zidinama, čovjek se osjeća nestvarno lijepo. Pogled seže na sve strane gotovo do u nedogled i prosto se teško odlučiti u kom pravcu gledati, kad su sve slike prelijpe, jedna od druge ljepša i ljepša. Mir i spokoj koji se osjeća je teško riječima opisati, on se mora doživjeti.
Na žalost, ostaci srednjovjekovnog grada nisu pod zaštitom države, nisu u dovoljnoj mjeri ni istraženi, nisu zaštićeni od daljeg propadanja, a kada bi se sve to uradilo i pod nadzorom stručnjaka izvršila rekonstrukcija i obnova, bio bi to magnet za turiste, rijetka atrakcija u svjetskim razmjerama.
Sve naše skromne aktivnosti ići će u tom pravcu, a podrška i pomoć ljudi dobre volje je više nego dobrodošla.